Jeśli chcesz lub potrzebujesz szybko nauczyć się języka obcego na poziomie zaawansowanym, musisz całkowicie się w nim zanurzyć. Proces takiego otoczenia się językiem zwany jest immersją językową.

Ale co to znaczy „szybko”? Dla każdego to inny odcinek czasu. Trzy lata to czas, myślę, rozsądny, biorąc pod uwagę wszystkie inne nasze obowiązki oraz sprawy osobiste. Nauka może być przyjemna, ale na pewno będzie wymagała wysiłku. Jednak nie musi to być nudne wkuwanie słówek i odrabianie zadań gramatycznych przez dwie godziny z rzędu.

Poniższe rady pomogą Ci bezboleśnie, a wręcz z przyjemnością przejść przez ten proces 🙂

  • Znajdź partnera do konwersacji – jeśli zależy Ci na sprawnym i efektywnym przyswajaniu języka obcego, to praktyka jest konieczna, dlatego znajdź kogoś z kim będziesz mogła/mógł rozmawiać w języku obcym. Bardzo polecam serwis italki.com gdzie bez problemu znajdziesz inne osoby również chcące poprawić swoją umiejętność mówienia.
  • Oglądaj filmy, filmiki, tutoriale itp. w języku obcym– nikogo zapewne nie zaskoczę gdy powiem, że oglądanie filmów w języku obcym znacząco wpływa na jego przyswajanie. Zacznij od filmów, które już znasz, to pozwoli Ci zrozumieć więcej wypowiadanych kwestii. Możesz też oglądać filmy z napisami, ale w języku obcym oczywiście 😉 Ja osobiście nie włączam subtitles, bo mnie one rozpraszają. Zanurz się w tematy, które Cię pasjonują. Wtedy Twoja motywacja będzie o wiele większa.
  • Czytaj książki po angielsku – w naszej bibliotece znajdziesz ponad 150 pozycji o różnej tematyce i na różnym poziomie zaawansowania. Czytanie ma na celu rozwijanie umiejętności rozumienia tekstu i oswajanie się z językiem pisanym. Masz starać się rozpoznawać słowa i konstrukcje. Możesz próbować tłumaczyć, lecz nie poświęcaj temu zbyt dużo czasu. Wystaw się na warunki ekstremalne – na realny język.
  • Wsłuchaj się w teksty utworów muzycznych – piosenki są bardzo wymagającym materiałem edukacyjnym, co wynika ze specyfiki tekstów pisanych. Stąd metafory, idiomy, język potoczny, slang czy nawet zaburzony szyk. Warto jednak podjąć wyzwanie i porównać oryginał z tłumaczeniem. To wpłynie na rozwój naszych kompetencji rozumienia ze słuchu. Pamiętam swoją radość i satysfakcję, kiedy w końcu zaczęłam rozumieć o czym są piosenki grane w radio 😉
  • Opisuj rzeczywistość w języku obcym – nic tak nie rozwija jak opisywanie czegoś własnymi słowami. Możemy opisać swój typowy dzień, swoje obowiązki w pracy, ostatnio oglądany film lub ukochaną książkę. Takie zadania typu otwartego często nasi kursanci dostają od lektorów. Jednak z powodzeniem każdy może być autorem tematów. Z mojej perspektywy jest to cenny rodzaj ćwiczenia, gdyż wymaga on od nas znalezienia niezbędnych słów, konstrukcji, aby wyrazić nasze myśli i spostrzeżenia.
  • Eksploruj Internet – to też raczej oczywistość, że Internet zapewnia nam stały dostęp do niezliczonych źródeł pisanych i mówionych w języku obcym. Mam tu głównie na myśli strony tworzone w danym języku z przeznaczeniem dla jego rodzimych użytkowników: serwisy informacyjne blogi, publikacje itp. Nie zapominajmy jednak o stronach poświęconych nauce języków obcych, gdzie znajdziecie bogactwo materiałów z zakresu teorii i praktyki.
  • Jedź na zagraniczne wakacje – wiem, że w obecnym czasie jest to utrudnione, ale nie niemożliwe. Nauka języka obcego bez perspektywy wyjazdu do miejsca gdzie się tego języka używa, z mojego punktu widzenia traci trochę sens, jednak to oczywiście zależy od ustalonych wcześniej celów. Zagraniczne wyjazdy są niezwykle motywujące do dalszej nauki po powrocie do Polski. Dlatego zacznij planować wyjazd do kraju swoich marzeń 🙂
  • Skorzystaj z pomocy nauczyciela – na pewnym etapie nauki każdego języka niezbędny jest nauczyciel. Dla niektórych jest to sam początek nauki. Dla innych jest to dalszy etap, w którym lektor pomaga uporządkować przyswojony samodzielnie materiał. Są i tacy, którzy potrzebują wsparcia, gdy są już na dość zaawansowanym poziomie – po to, aby przećwiczyć najtrudniejsze kwestie. Poza tym lektor może dostarczyć nam ciekawych materiałów dydaktycznych, polecić wartościowe źródła internetowe i narzędzia.

Mam nadzieję, iż mój artykuł doda Wam skrzydeł w samodzielnym poszukiwaniu wiedzy, dostarczając przy tym przyjemności i satysfakcji z osiągania postawionych sobie celów. Moja niegasnąca motywacja do samodzielnej nauki języka angielskiego – a miałam wtedy 7 lat –   wzięła się z  chęci poznania nowej, innej rzeczywistości. Teraz jako osoba dorosła mam podobne motywatory. Wiem, że znajomość języka obcego jest narzędziem do otwarcia wielu drzwi 😉 Trzymam za Was kciuki i zapraszam na nasze kursy, które pomogą Wam usystematyzować lub zyskać wiedzę i umiejętności w zakresie posługiwania się językiem angielskim 🙂

 

Polecam 🙂

Katarzyna Ciołak
Dyrektor
Language Academy